GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Parti pyro 14624068
nr 1462 4068
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Parti pyro, Pyro, Gustavsberg 1929-1955. Kukor med lock med mera, 11 delar. Eldfast gods med brun dekor. Diameter: 8-18 cm. Längd: 10-18 cm
Kondition: slitage, skador
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
måndag 25 april 2022
kl 19:33:42
24/4 14:49:26
Wilhelm Kåge
Läs mer om Wilhelm Kåge
Pyro